jak segregowac smieci

Czy w ogóle warto segregować odpady?

„Przecież to wszystko i tak ląduje w jednej śmieciarce”

Może to tak wyglądać z okna typowego Janusza. Jednak fakty są inne – okazuje się bowiem, że śmieciarki przyjeżdżają w określonych dniach, po określone grupy śmieci.

Kolejnym etapem, jest segregacja śmieci w sortowni. W tym pojawia się kolejna wątpliwość – po co mamy robić to w domach, skoro i tak ktoś zajmie się tym w zakładzie? Rozwiązanie nie do końca jest proste. Nie wystarczy bowiem tylko rozdzielać odpadków, ale należy je również opróżniać tak aby nadawały się do recyklingu.

Ustawa o segregacji odpadów – jak segregować śmieci?

Czas na trochę polityki. Dnia 1 stycznia 2019 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. Do tej pory wystarczyło mieć 3 kubły, w roku 2019 koniecznych jest 5 kubłów.

Poniższe infografiki prezentują dokładny opis tego co możemy wyrzucać do którego kubła.

naklejka odpady bio naklejka odpady metale i tworzywa sztuczne naklejka odpady papier naklejka odpady zmieszane naklejka odpady szklo

Czy na świecie zapanuje porządek?

Żyjemy w dobie informacji. Jesteśmy coraz bardziej świadomi jako społeczeństwo. Wiemy już że możemy wpływać na nasze otoczenie – w dobry lub zły sposób. Na szczęście Europejskie trendy są pozytywne. Coraz więcej osób dba o porządek i segreguje odpady. Ważne jednak jest to żeby edukować się nawzajem.

Formą takiej edukacji może być ten wpis, może to być też film który polecamy na dole artykułu czy odpowiednia naklejka na kosze na śmieci.

Jako Fabryka Naklejek wpadliśmy na pomysł stworzenia naklejek które za równo będą odpowiadały ustawowym dyrektywom, jak i przy okazji będą uczyły (co oporniejszych) tego jak segregować odpady. Właściwie to powyższe infografiki są za razem tymi naklejkami 🙂

Możesz je kupić tutaj:
Naklejki na kosze na śmieci – infografiki – zestaw

Odpowiedź na pytanie z nagłówka brzmi: „To zależy, ale jeśli chcesz zmieniać świat to zacznij od siebie.” A przy okazji możesz pokazać lepszą drogę innym!

Obiecany filmik 🙂