Sublimacja to metoda transferu grafik na różne podłoża. Jest to obecnie jedna z najbardziej popularnych metod znakowania produktów.

Podczas dociskania nadruku, wykonanego na specjalnym papierze, do produktu w prasie termo transferowej, barwnik zostaje podgrzany w temperaturze 180-190 stopni.

Doprowadza to do dwóch istotnych procesów:

1- barwnik zmienia swój stan skupienia bezpośrednio ze stałego na gazowy z pominięciem stanu ciekłego,

2- na tzw. na polimerach, które pod udziałem wysokiej temperatury delikatnie rozluźniają swoją strukturę, co prowadzi do powstania mikroporów. Dzięki temu materiał przyjmuje barwnik, który przenika do wnętrza włókien zamiast osadzać się na powierzchni, co ma miejsce w przypadku innych metod nanoszenia grafik na produkt.

Kiedy działanie wysokiej temperatury ustaje, włókna ponownie się zamykają, trwale przyjmując barwnik sublimacyjny. Efektem końcowym procesu jest wyrazisty obraz „wdrukowany” w materiał – który jest niewyczuwalny w dotyku. Taki nadruk na tkaninie jest praktycznie niezniszczalny. Sublimacja to jedyna metoda znakowania, która w 100% przepuszcza powietrze i nie „usztywnia” materiału.

Sublimacja to jedna z najtrwalszych metod znakowania, nadruk nie utraci na jakości, nawet po wielu praniach.

Produkty, które zostały wyprodukowane przez sublimację, zaleca się prać w temperaturze 40 stopni, odwrócone na lewą stronę.

Ze względu na to że, barwniki wiążą się wyłącznie z włóknami poliestrowymi, sublimacja ma swoje ograniczenia.

Jednym z nich jest materiał który się sublimuje. Tkaniny powinny być białe poliestrowe. Oczywiście, możliwe jest również sublimowanie materiału, który składa się z mniejszej ilości poliestru, ale minimum to 65% (np. 65% poliestru, 35% bawełny) i poliester musi być wtedy warstwą zewnętrzną materiału. Zdarza się też, że powierzchnia materiału to 50% poliester 50% bawełna nie mniej jednak jest tam zastosowany specyficzny sposób szycia danych produktów. Są to sytuacje w której warstwa poliestrowa jest naszyta na inny materiał np. bawełnę. Można również sublimować materiał o innych kolorach, ale wtedy mamy ograniczenie kolorystyki projektu, do ciemnych kolorów – najbardziej zalecany to kolor czarny.

Do sublimacji używa się  tuszy na bazie wody. Dzięki temu są nie tylko bezwonne oraz ekologiczne – nie zawierają rozpuszczalników. Nadruk sublimacyjny jest nie tylko elastyczny ale co ważniejsze bezpieczny dla zdrowia.